28 marca, 2023

Warszawa Endokrynolog

Blog opisujący Warszawskiego endokrynologa

Program medyczny ułatwiający pracę lekarzom

Praca lekarza w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotna, ale także bardzo wymagająca. Ponadto, wymogi prawne w naszym kraju zakładają konieczność prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, jak i przestrzegania szeregu innych przepisów. Powstaje więc wiele rozwiązań, które mają za zadanie ułatwić funkcjonowanie placówkom medycznym. Jednym z nich jest program dla gabinetu lekarskiego, który może wpłynąć pozytywnie na sprawność i skuteczność prowadzenia placówki. Przyjrzyjmy się więc jego cechom oraz mocnym i słabym stronom.

Program dla gabinetu lekarskiego w chmurze – zalety

Program medyczny działający na zasadzie chmury ma wiele plusów. Po pierwsze, nie wymaga żadnej ręcznej instalacji ani aktualizacji. Aby go używać, potrzebna jest tylko przeglądarka internetowa na dowolnym urządzeniu, takim jak laptop, komputer, czy smartfon. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w przypadku awarii sprzętu, wszelkie dane wrażliwe są bezpieczne. Dzieje się tak dlatego, że każda wprowadzona do systemu informacja zostaje zaszyfrowana i przesłana na chmurę, czyli sieć serwerów, które muszą być odpowiednio zabezpieczone i trzymane w odpowiednich warunkach, by nie doszło do awarii. Do tych informacji mają dostęp tylko zalogowani użytkownicy i nie ma szans, aby dostały się one w niepowołane ręce.

Ponadto, wybierając program medyczny działający na zasadzie chmury, opłatę uiszczasz tylko raz miesięcznie, a wszyscy pracownicy mogą bez problemu korzystać z oprogramowania w przeciwieństwie do aplikacji desktopowych, w których płaci się za założenie każdego kolejnego konta.

Program do prowadzenia gabinetu lekarskiego MEDchart.pl jest oprogramowaniem działającym na zasadzie chmury. Oznacza to, że posiada on mnóstwo zalet, które mogą wspomóc codzienną pracę w gabinecie.

Wygodne prowadzenie EDM

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom istnieje możliwość prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, czyli EDM w łatwy i przyjemny sposób. Takie wyjście sprawia, że wszelkie potrzebne informacje o pacjentach dostępne są w jednym miejscu. Ponadto, nie ma szans na utracenie danych, tak jak w przypadku wersji papierowej. Możliwość prowadzenia tego typu dokumentacji dają właśnie nowoczesne oprogramowania medyczne. W ten sposób lekarz zyskuje łatwy dostęp do karty pacjenta. Może więc w szybki sposób zapoznać się z informacjami z poprzednich wizyt. Ma także możliwość sprawdzenia wyników badań oraz zaleceń innych specjalistów, dzięki czemu wizyta może przebiec jeszcze sprawniej.

Co więcej, dzięki programowi dla gabinetu lekarskiego, działającemu na zasadzie chmury, lekarz może wystawiać e-recepty oraz zwolnienia e-ZLA, a także e-skierowania zarówno z gabinetu, jak i przebywając poza nim. W ten sposób oszczędzamy papier, wspierając działania ekologiczne, a także ułatwiamy życie pacjentom, którzy nie muszą martwić się, że zgubią receptę lub inne dokumenty. W systemie lekarze mogą także sprawdzić, czy dany pacjent jest ubezpieczony oraz (w celu wystawienia zwolnienia) znaleźć dane firmy, w której pracuje, jeśli tylko wcześniej już je podawał. Wszelkie te rozwiązania sprawiają, że wizyty przebiegają płynnie, pacjenci nie muszą się o nic martwić, a formalności są znacznie prostsze do załatwienia.

Zabezpieczenie danych pacjenta

Wiele osób obawia się, że takie nowoczesne rozwiązania nie są wystarczająco bezpieczne. Wystarczy jednak, że placówka dołoży należytych starań, by żadne informacje nie wpadły w niepowołane ręce, a będzie mogła mieć pewność, że dane są w pełni bezpieczne. Dzieje się tak ze względu na wspomniane już szyfrowanie, a także zabezpieczenia logowania personelu. W ten sposób możesz mieć pewność, że twoja placówka postępuje zgodnie z zasadami RODO. Jest to niesamowicie ważne, gdyż nad właściwą ochroną danych osobowych czuwa urząd, a kary za łamanie obowiązujących zasad mogą dochodzić do 20 000 000 €. Aplikacja medyczna może Cię jednak od tego uchronić,  gdyż klient korzystający z niej może mieć pewność, że otrzymuje najwyższy poziom zabezpieczeń, zgodne z obowiązującymi przepisami.