27 września, 2022

Warszawa Endokrynolog

Blog opisujący Warszawskiego endokrynologa

Łokieć tenisisty – leczenie

Łokieć tenisisty to kontuzja, którą możesz mieć, nawet jeśli nigdy nie podniosłeś rakiety. Dzieje się tak, gdy ścięgna, które łączą mięśnie przedramienia z kościami w łokciu,ulegają stanom zapalnym. Uderzenie piłki tenisowej to tylko jeden z wielu powtarzalnych ruchów, które mogą obciążyć mięśnie i ścięgna. Inne obejmują malowanie, stolarstwo, granie na instrumencie muzycznym lub używanie ciężkich narzędzi. Kiedy masz ciągły problem z łokciem, należy udać się do lekarza, aby można było go zdiagnozować i przejść na drogę do wyzdrowienia. Jeśli masz łokieć tenisisty, lekarz zaproponuje najlepszy plan leczenia – od łagodzenia bólu po operację.
Oto wskazówki dotyczące samodzielnego radzenia sobie z bólem, szybszego gojenia i ponownego uniknięcia problemu.

Odpocznij

Opieraj łokieć, tak często jak to tylko możliwe. Jeśli twoje obrażenia rzeczywiście pochodzą z tenisa lub innego sportu rakietowego, spróbuj innego rodzaju sportu, który nie jest tak narażony na łokciu, dopóki nie poprawisz swojego zdrowia.
Praca, którą wykonujesz może również utrudnić szybki powrót do zdrowia. Nie zawsze można po prostu odejść od pracy czy też hobby. Zapytaj swojego szefa o inne zadania, które możesz wykonać, podczas gdy łokieć będzie się goił.
Jednak kiedy odpoczywasz, pamiętaj o tej mantrze: „całkowity odpoczynek to podwójne zło”. Twoje ścięgna wymaga napięcia i ruchu. Oto dwie wskazówki podczas używania – ale nie nadużywania – ramienia:
• naucz się używać mięśni ramion, aby odciążyć łokieć.
• Trzymaj się środka zakresu ruchu – staraj się nie zginać ani nie prostować ramienia całkowicie.
Zarządzanie bólem
Łokieć tenisisty może być bolesny. Niektóre sposoby na złagodzenie bólu obejmują:
Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty – Ibuprofen może łagodzić łagodny lub umiarkowany ból. Są to tak zwane niesteroidowe przeciwzapalne leki, które zmniejszają stan zapalny. Porozmawiaj z lekarzem o przyjmowaniu leków, szczególnie jeśli potrzebujesz ich przez kilka tygodni.
Lód – jeśli nie podoba ci się pomysł przyjmowania pigułek to zimne paczki lodu mogą również zmniejszyć obrzęk i ból. Przyłóż go na około 15 minut przez kilka razy dziennie.

Łokieć tenisisty – leczenie poprzez fizjoterapię

Jednym z najlepszych sposobów leczenia przewlekłego łokcia tenisisty jest fizjoterapia. Pomoże poprawić przepływ krwi do ścięgien, co również przyspieszy gojenie. Terapeuta może również nauczyć cię, jak zmienić swój styl grania w tenisa lub zmienić nawyki podczas innych czynności, które spowodowały problemy z łokciem.
Bądź w ciągłym ruchu, nawet jeśli program terapeutyczny jest skończony. Gdy łokieć jest bezbolesny, powinieneś utrzymywać mięśnie mocne i elastyczne. To dlatego, że codzienne czynności nie utrzymują twoich mięśni tak silnych i elastycznych, jakie powinny być, aby uniknąć urazów sportowych. Zapytaj fizjoterapeutę, jak wykonać niektóre ćwiczenia samemu w domu.
Pamięć o spuchniętych ścięgnach, powodujących ból w łokciach może z całą pewnością zmotywować Cię do zmiany kilku codziennych nawyków.