2 czerwca, 2023

Warszawa Endokrynolog

Blog opisujący Warszawskiego endokrynologa

Funkcjonalności, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to wykorzystywanym w diagnostyce. Umożliwia analizę całego organizmu czy też jego określonej części pod kątem stanu zapalnego, uszkodzenia czy procesów nowotworowych. Chory w trakcie badania spoczywa w ciasnym tunelu maszyny. Kiedy warto wykonać rezonans, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się przeważnie USG i RTG, dodatkowo także MRI. Wszystkie powyższe badania posiadają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Stąd jakże istotne jest uzupełnianie się ich razem, podwyższając szanse na odpowiednią rozpoznanie a dalej efektywne leczenie.

Potężnym pozytywem badania rezonansem może być uzyskanie precyzyjnych widoków z racji chociażby wykorzystania kontrastów i oglądania organizmu pod wieloma wymiarami. Najnowszej generacji maszyny pozwalają zbadać całe ciało, ale też jego poszczególne części. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Tak multinarządowa diagnostyka sprawdza się w wykrywaniu zmian rakowych, przerzutów ale także analizie wielonarządowych uszkodzeń ciała, nazywaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.
Obok mnóstwa zalet i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ten sposób posiada również wady. Kardynalną jest to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, chory musi spoczywać w jego trakcie nieruchomo co utrudnia wykonanie badania dynamicznego jakże istotnego przy schorzeniach np. narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce nadal oczekuje się nader długo. Prędzej dostępne są RTG czy ultrasonografia. Jest możliwość wykonania MRI prywatnie, cena jednak to często kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa negatywnie na organizm, aczkolwiek wyłączeni z badania są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są różnego typu alergie.

Zalecenia do rezonansu

Po wykonaniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do pierwotnej diagnozy, kieruje chorego na MRI. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, jamy brzusznej czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Głównym wskazaniem bywa potwierdzanie chorób układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa istotny w przeglądzie schorzeń całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeszkody do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu ankiety.
Na samo badanie warto zgłosić się w wygodnym ubraniu bez metalowych detali, nie wnosić kluczy, kosztowności, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, okazać dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w przypadku zastosowania kontrastu), być na badanie bez posiłku, bez make-up, pianki czy lakieru na włosach. Nie wymaga się odstawienia stale przyjmowanych leków.

Jak działa MRI?

Podczas rezonansu pacjent przebywa w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza silne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, dalej nadaje fale radiowe które na trasie znajdują na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer odczytuje dane o konstrukcji organizmu, opracować komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Znaczne ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości ze strony chorego, ale w nagrodę pokazuje pełen obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez ograniczeń, jedynie stanowić może ryzyko dla osób z rozrusznikiem serca albo innymi metalowymi elementami w organizmie, które stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Dlatego tak ważny jest wywiad i przekazywanie szczerych odpowiedzi przed każdym realizowanym badaniem czy zabiegiem. przygotowane razem z https://grayseo.pl/